PC-01 Lviv

It is currently 29 Mar 2024, 04:41

Forum Games WEB Tape Loader Twitter RSS

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 68 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 5 Next
Author Message
PostPosted: 05 Feb 2013, 17:37 
Offline
User avatar

Joined: 11 Aug 2008, 17:05
Posts: 1405
Location: Украина
Quote:
Реально зараз ПК-01 можна впакувати в парочку мікросхем, розширити набір інтерфейсів, збільшити пам`ять, кольорову палітру тощо.
Угу. Хорошо, тогда еще один вопрос. А насколько "Львов" прост в сборке/наладке? Это мог бы быть второй "Радио РК86" или "Орион-128", чтобы вечерком, с паяльником и схемой, допоздна? (Это представляет интерес, поскольку нам попадался "туманный намек", что кое-кто в начале 90-х подумывал делать пиратские ПК-01).

_________________
Carthago delenda est, Carthaginem delendam esse


Top
   
PostPosted: 05 Feb 2013, 17:50 
Offline

Joined: 30 Oct 2011, 17:26
Posts: 89
Location: Львів, розробник ПК-01 Львів
ПК-01 був технологічний і при якісних друкованих платах, справних деталях та без помилок монтажу не вимагав практично наладки, крім регулювання рівнів з допомогою R4 та R22.


Top
   
PostPosted: 05 Feb 2013, 17:57 
Offline

Joined: 30 Oct 2011, 17:26
Posts: 89
Location: Львів, розробник ПК-01 Львів
Розумієте, зараз любий мобільник потужніший за ПК-01, пройшло ж більше 25 років з моменту його розробки.


Top
   
PostPosted: 05 Feb 2013, 18:12 
Offline
User avatar

Joined: 11 Aug 2008, 17:05
Posts: 1405
Location: Украина
Quote:
Розумієте, зараз любий мобільник потужніший за ПК-01, пройшло ж більше 25 років з моменту його розробки.
Для меня здесь несколько иной интерес. Да, любой мобильник многим мощнее. Но интересно узнать, насколько воспроизводим тот же ПК-01 спустя 25 лет после разработки. Или это "вещь-в-себе", которая могла появиться и существовать только в определенное время. Вот тот же ассемблер i8080 до сих пор используется при обучении программированию. Хотя казалось бы. И "Львов" интересен тем моментом, насколько его возможно использовать для обучения азам "компьютеростроения". Такое развлечение, конечно, на любителя, но почему бы и нет? Собирают же люди старые автомобили.

_________________
Carthago delenda est, Carthaginem delendam esse


Top
   
PostPosted: 05 Feb 2013, 18:27 
Offline

Joined: 30 Oct 2011, 17:26
Posts: 89
Location: Львів, розробник ПК-01 Львів
Якщо дивитсь зі сторони "ретро", то може і цікаво.


Top
   
PostPosted: 07 Feb 2013, 18:12 
Offline
User avatar

Joined: 11 Aug 2008, 17:05
Posts: 1405
Location: Украина
Quote:
3) БЕЙСІК в ПК-01 в ЖОДНІЙ версії нікуди не копіювався, він працював в ПЗУ і тільки використовував робочі комірки ОЗУ !!!
Хм... А почему в серийной модели начали копировать в область ОЗУ 0000-1723h?

_________________
Carthago delenda est, Carthaginem delendam esse


Top
   
PostPosted: 07 Feb 2013, 21:04 
Offline

Joined: 30 Oct 2011, 17:26
Posts: 89
Location: Львів, розробник ПК-01 Львів
Я дуже вибачаюсь. Згадав, що дійсно в ПК-01 ядро БЕЙСІКА переписувалось в ОЗУ. Я писав раніше, що БЕЙСІК був взятий з готової системи (це ж було би дуже круто в той час без інструментальних засобів розробки самостійно розробити інтерпретатор БЕЙСІК в піку Білу Гейтсу). Потім була дороблена графіка під апаратуру ПК-01, редагування і т.д. Вже в новій версії БЕЙСІК був дизасембльований і перекомпільований під ПЗУ. Так що ще раз вибачаюсь, але пройшло дуже багато років і багато чого призабув. Не можу тепер відшукати перфострічки з асемблерним текстом БЕЙСІКА для ПК-01М, ПК-02. Та і самх цих машин вже немає давно.


Top
   
PostPosted: 08 Feb 2013, 13:41 
Offline
User avatar

Joined: 11 Aug 2008, 17:05
Posts: 1405
Location: Украина
Владимир Яковлевич, рискну еще раз спросить. У нас есть схема внешнего ПЗУ для ПК-01, которую одно время делали москвичи (отдельная тема по этому вопросу). Почти все с этой штукенцией ясно, кроме таинственного момента с двумя проводками на разъем ВНЕШ.1. Фраза "Кстати, не открывая некоторых коммерческих тайн, советуем сделать вам эту доработку в любом случае - поверьте - пригодится" ничего толком не проясняет. Быть может, Вы что-то можете пояснить?

_________________
Carthago delenda est, Carthaginem delendam esse


Top
   
PostPosted: 08 Feb 2013, 18:05 
Offline

Joined: 30 Oct 2011, 17:26
Posts: 89
Location: Львів, розробник ПК-01 Львів
Сигнал "0" на контакті D9/6 відключає дешифратор D9 і таким чином внутрішнє ПЗУ недоступне. Замість нього очевидно підключається зовнішнє ПЗУ, де записано нове програмне забезпечення (меню вибору програм і т.д.).
Тригер D5 вихід 5 встановлюється сигналом RESET в "0" і напевно виконує функцію перемикання ПЗУ на адрес 0000, а потім на робочі адреси. Щоб сказати точніше, треба побачити схему зовнішнього ПЗУ.


Top
   
PostPosted: 08 Feb 2013, 19:02 
Offline
User avatar

Joined: 11 Aug 2008, 17:05
Posts: 1405
Location: Украина
Quote:
Щоб сказати точніше, треба побачити схему зовнішнього ПЗУ.
Схему можно увидеть тут, внизу второй страницы. :)

_________________
Carthago delenda est, Carthaginem delendam esse


Top
   
PostPosted: 08 Feb 2013, 20:46 
Offline

Joined: 30 Oct 2011, 17:26
Posts: 89
Location: Львів, розробник ПК-01 Львів
Сигналом *RESIN (Х1/58):
-D5/5 (ПК-01) встановлюється в "1", яка через Х1/12 поступає на D1/12 Зовн.ПЗУ, що дозволяє звертання до м/сх D4, D5 Зовн.ПЗУ;

- регістр D2 Зовн.ПЗУ скидається в "0" при цьому:
D2/10 - "0" вибирає м/сх D4 Зовн.ПЗУ;
D2/11 - "1" забороняє звертання до м/сх D5 Зовн.ПЗУ;
D2/14 - "1" через D3/6 -"0" формує сигнал *БЛОК на D9/6 ПК-01, що блокує внутрішнє ПЗУ ПК-01;

Після цього вибираються програми з Зовн.ПЗУ м/сх D4.

В регістр D2 Зовн.ПЗУ коди записуються як в зовнішній пристрій командою виводу OUT.
Переключення на внутр. ПЗУ ПК-01 відбувається програмно шляхом запису відповідного коду в регістр D2 Зовн.ПЗУ для відключення м/сх D4 Зовн.ПЗУ. Адресний простір ПЗУ - ОЗУ визначається кодом регістра D2 Зовн.ПЗУ.

м/сх D5 Зовн.ПЗУ - резерв, яким можна керувати з допомогою регістра D2 Зовн.ПЗУ.

Вроді так. Треба тільки уважно проаналізувати сигнали, але принцип такий.


Top
   
PostPosted: 09 Feb 2013, 00:38 
Offline
User avatar

Joined: 11 Aug 2008, 17:05
Posts: 1405
Location: Украина
Quote:
Вроді так. Треба тільки уважно проаналізувати сигнали, але принцип такий.
Огромное спасибо!!! Чтение схем для меня - почти волшебство. Надеюсь, этот материал найдет благодарного читателя, который воспользуется им на практике. ;)

Владимир Яковлевич, у меня еще один вопрос по схемам. Уже упоминалось, что "Львов" планировалось оснастить контроллером дисковода. В итоге серийная модель эту штуку все-таки не получила, но ПК-01 все равно без дисковода не остался благодаря усилиям умельцев. К сожалению, почти ничего не сохранилось по этому вопросу, кроме единственной схемы москвичей. Если будет возможность, посмотрите ее, чтобы можно было попробовать установить, насколько она перекликается с первоначальным вариантом контроллера. Может, это он и есть? Все-таки москвичи эту схему хоть и распространяли, но нам ничего неизвестно о том, кто был ее автором...

_________________
Carthago delenda est, Carthaginem delendam esse


Top
   
PostPosted: 09 Feb 2013, 10:07 
Offline

Joined: 30 Oct 2011, 17:26
Posts: 89
Location: Львів, розробник ПК-01 Львів
ПОХОЖЕ на схему нашого контролера, але папка з документацією на контролер ГМД до ПК-01 при переїзді не збереглась. Похоже, тому що схема на ВГ93, і нічого дуже хитрого там немає - практично стандартне підключення. Думаю москвичі самі її розробляли. Зовнішнім контролером ГМД 5.25", а пізніше і 3.5" передбачалось опціонально комплектувати ПК-01М, ПК-02. За поставку дисководів 3.5" академік Наумов домовлявся в Японії, але після його трагічної смерті все зупинилось.


Top
   
PostPosted: 22 Jul 2016, 18:27 
Offline

Joined: 22 Jul 2016, 18:17
Posts: 3
Quote:
Обсуждение прошивки rom03 перенес в тему "Прошивки ПЗУ ПК-01 "Львов".
да, это было целесообразно :D


Top
   
PostPosted: 23 Jul 2016, 09:56 
Offline

Joined: 30 Oct 2011, 17:26
Posts: 89
Location: Львів, розробник ПК-01 Львів
Всім доброго дня!

В мене ДІЙСНО є екземпляр №1 ПК-01"Львів" з яким я та працівник ВО "ЛОРТА" Берегуляк Богдан їздили на демонстрацію в Москву в Мінрадіопром, МНТК "Персональниє ЕВМ" та інші організації коли приймалося рішення про серійний запуск ПК-01 "Львів" на ВО ЛОРТА.
Можу зняти і додати відеофайл.

Крім цього я зберіг екземпляр комп`ютера (він був без назви) класичної архітектури з класичним відеоадаптером на мікросхемах (без ВГ75), з ч/б відеовиходом, з вбудованим Бейсіком без графіки (псевдографіка символами), який я показав на виставці в Києві і з якого почалася епопея створення ВЛАСНЕ ПК-01 "Львів".
Також можу представити фото та відео.

Архітектуру ПК-01 "Львів" (назву я запропонував пізніше) я придумав в поїзді по дорозі з Києва:
головна особливість ПК-01 "Львів" це розміщення відеопам`яті в адресному просторі ПК та реалізація графічного кольорового дисплея апаратно-програмним методом, що дозволило мінімізувати апаратні затрати. Схему креслив вдома вечорами після роботи. Коли з Мінвузу України після виставки почали сипатися листи про потребу малогабаритного ПК мене викликали на розширену Вчену раду Львівської політехніки (тоді ЛПІ) і я показав початкову документацію. З того моменту я почав займатися розробкою ПК-01 інтенсивно. Конструкцію придумав сам, реалізував її начальник одного з КБ Боднар Богдан, в його ж КБ і розводилися плати. Секретність вдалося зберегти завдяки йому та закритості самого ОКБ.
Схему передав на ЛОРТА коли було ОСТАТОЧНО прийняте рішення про серйний випуск.
Лістингів програм ПК-01 НІКОМУ НІКОЛИ не передавав, хоча мене атакували з ЛОРТА вже під час серії. Я передавав ТІЛЬКИ комплект прошитих К573РФ2 з яких на ЛОРТА робили копії. Тому вони довго не могли зрозуміти принципів роботи ПК-01 і так і не змогли зробити СВІЙ прототип. А роботи вели, навіть створили на ЛОРТА окрему групу розробників - для них це було питання престижу.

Володимир Пуйда


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 68 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 5 Next

Forum Games WEB Tape Loader Twitter RSS

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited