PC-01 Lviv

It is currently 28 Mar 2024, 16:38

Forum Games WEB Tape Loader Twitter RSS

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
PostPosted: 16 Jan 2015, 00:55 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 24 Jul 2008, 12:05
Posts: 1070
Источник: Персональному комп’ютеру, створеному львівськими політехніками, – понад чверть століття

На описовій табличці одного з експонатів музею історії Львівської політехніки – ПК-01 «Львів»,– зазначено, що створений він у 1988 році. Отже, цього року комп’ютеру виповнюється 25. Звісно, для музейного раритету – вік доволі молодий, та як один із перших персональних комп’ютерів, до того ж створений політехніками, він вже ввійшов в історію університету, науки і нашого міста.
Не двоядерні, а «двошафові»

Комп’ютерна ера в Політехніці почалася з 1961 року, коли в лабораторії кафедри ЕОМ, що була розташована у внутрішній прибудові головного корпусу, з’явилася перша електронно-обчислювальна машина – «Мінськ».

– То були дві великі шафи: в одній – пам’ять на феритових осердях, але всього 4 Кб, в іншій – процесор. На спеціальних магнітних стрічках зберігали інформацію, а на телетайпних апаратах готували програми й друкували результати обчислень. Вони працювали з великим шумом. Писали програми в машинних кодах, бо алгоритмічних мов тоді ще не було. Замість екрану світилися лампи, на яких відображалась інформація. Цю ЕОМ використовували в навчальному процесі, виконували реальні завдання для науково-дослідних секторів та львівських заводів, бухгалтерські розрахунки. Наприклад, нараховували заробітну плату. Згодом для Політехніки закупили «М222», «Раздан» вірменського виробництва, «Промінь», «Мир», кілька менших – «Наірі». На кафедрі ЕОМ у 1975 році розробили й свою Політехнічну навчальну машину ПУМА­2, – згадує доцент кафедри електронних обчислювальних машин Інституту комп’ютерних технологій, автоматики та метрології Вадим Голембо.
А було так…

Комп’ютери в часи існування «залізної завіси» були стратегічним товаром. Тому обміну ідеями між американськими (IBM, Apple) та радянськими науковцями­комп’ютерниками майже не було. Деякі розробки зі США для промислових потреб потрапляли до наших лабораторій, а деяких, як от інтегральних схем, американці не продавали. Тому історію виникнення комп’ютерів варто писати паралельно, бо наприклад, коли у 1984 році в США з’явився перший Apple Macintosh, у Політехніці завершували створення ПК­01 «Львів», який до середини дев’яностих був поширений у всіх республіках СРСР, від Прибалтики і до Середньої Азії.

«Батько» цього персонального комп’ютера – доцент кафедри ЕОМ Володимир Пуйда – потребу в мінікомп’ютері зрозумів у Мінську, де якийсь час входив до держкомісії, що рекомендувала до серійного випуску один із перших в СРСР мікропроцесорів для військово-промислового комплексу.

– З кінця 70-­х років минулого століття я пробував спроектувати мінікомп’ютер в Особливому конструкторському бюро (ОКБ) Львівського політехнічного інституту. У 1979 році була готова моя мікропроцесорна система. А роком народження ПК­01 «Львів» можна вважати 1985 рік, коли перший зразок на Виставці досягнень народного господарства України (нині Експоцентр) побачив міністр освіти України В. Пархоменко. Назву я придумав сам, а тодішній ректор Михайло Гаврилюк допоміг її відстояти. З його ініціативи також постала лабораторія, у якій над вдосконаленням ПК­01 «Львів» та створенням нових взірців ПК разом зі мною працював цілий колектив. До нього ввійшли Ю. Опир, Б. Гриниха, І. Михайлович, М. Хомуляк та інші. Доопрацювання та передачу ПК­01до серійного виробництва Мінвуз України фінансував у межах спеціальної теми, – розповідає Володимир Якович.
Поза лабораторією

Серійний випуск ПК­01 « Львів» почався з 1987 року на ВО ЛОРТА. Загалом виготовили близько 90 тисяч екземплярів. Комп’ютер складався з клавіатури, процесора та монітора, а блок живлення був окремо від основного корпусу. На ньому можна було працювати з мовами Бейсик та Асемблер, мав постійну пам’ять (ПЗП) – 16 Кб, оперативну (ОЗП) – 48 Кб. Як зовнішня пам’ять використовувався касетний магнітофон, передбачено зовнішній дисковод. Вивід інформації в кольоровому вигляді (4 кольори, 8 палітр) здійснювався на кольоровий телевізор. До ПК під’єднувався друкуючий пристрій. Крім цього, було ще вмонтовано п’єзодинамік. Перші ПК­01 виготовляли в металевому корпусі (такий і є в музеї ЛП), а пізніше – в пластиковому. ПК­01 «Львів» використовували в навчальному процесі, науково-технічних лабораторіях, в промисловості і в домашніх умовах. Ентузіасти розробили для нього сотні ігор. Для багатьох нинішніх комп’ютерних фахівців він став першим кроком у програмування.

До 1990 року в лабораторії політехніки розробили ПК­01М, ПК­02 «Мукачево» з кращими характеристиками: до 256 кольорів пікселів на екрані, до 64 кольорів у палітрі, вмонтоване в постійну пам’ять програмне забезпечення (Бейсик з можливістю екранного редагування програм), монітор/налагоджувач, можливість під’єднання спеціально розробленого контролера під операційну систему СР/М тощо. Крім цього, в 1990 році розробили ПК­03. Він був сумісний з багатьма персональними ПК фірми ІВМ.

ПК­01 «Львів» цікавить небайдужих до техніки і сьогодні. Про нього вони не тільки написали статтю до Вікіпедії, але й створили спеціалізовані інтернет­сайти, де власники раритету обмінюються досвідом написання ігор та апаратних доробок або втаємничують в історію ПК­01 «Львів» новачків. Також ентузіасти створили перші емулятори й оцифрували софт. Це дозволяє свій сучасний монітор на кілька хвилин «перетворити» на монітор ПК­01 «Львів», щоб, як у дитинстві, побавитися у найперші комп’ютерні ігри.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1 post ] 

Forum Games WEB Tape Loader Twitter RSS

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited