PC-01 Lviv
http://pc01.lviv.ua/forum/

ПК-01 на сайте Львовской Политехники
http://pc01.lviv.ua/forum/viewtopic.php?f=9&t=320
Page 1 of 1

Author:  Zelya [ 16 Jan 2015, 00:55 ]
Post subject:  ПК-01 на сайте Львовской Политехники

Источник: Персональному комп’ютеру, створеному львівськими політехніками, – понад чверть століття

На описовій табличці одного з експонатів музею історії Львівської політехніки – ПК-01 «Львів»,– зазначено, що створений він у 1988 році. Отже, цього року комп’ютеру виповнюється 25. Звісно, для музейного раритету – вік доволі молодий, та як один із перших персональних комп’ютерів, до того ж створений політехніками, він вже ввійшов в історію університету, науки і нашого міста.
Не двоядерні, а «двошафові»

Комп’ютерна ера в Політехніці почалася з 1961 року, коли в лабораторії кафедри ЕОМ, що була розташована у внутрішній прибудові головного корпусу, з’явилася перша електронно-обчислювальна машина – «Мінськ».

– То були дві великі шафи: в одній – пам’ять на феритових осердях, але всього 4 Кб, в іншій – процесор. На спеціальних магнітних стрічках зберігали інформацію, а на телетайпних апаратах готували програми й друкували результати обчислень. Вони працювали з великим шумом. Писали програми в машинних кодах, бо алгоритмічних мов тоді ще не було. Замість екрану світилися лампи, на яких відображалась інформація. Цю ЕОМ використовували в навчальному процесі, виконували реальні завдання для науково-дослідних секторів та львівських заводів, бухгалтерські розрахунки. Наприклад, нараховували заробітну плату. Згодом для Політехніки закупили «М222», «Раздан» вірменського виробництва, «Промінь», «Мир», кілька менших – «Наірі». На кафедрі ЕОМ у 1975 році розробили й свою Політехнічну навчальну машину ПУМА­2, – згадує доцент кафедри електронних обчислювальних машин Інституту комп’ютерних технологій, автоматики та метрології Вадим Голембо.
А було так…

Комп’ютери в часи існування «залізної завіси» були стратегічним товаром. Тому обміну ідеями між американськими (IBM, Apple) та радянськими науковцями­комп’ютерниками майже не було. Деякі розробки зі США для промислових потреб потрапляли до наших лабораторій, а деяких, як от інтегральних схем, американці не продавали. Тому історію виникнення комп’ютерів варто писати паралельно, бо наприклад, коли у 1984 році в США з’явився перший Apple Macintosh, у Політехніці завершували створення ПК­01 «Львів», який до середини дев’яностих був поширений у всіх республіках СРСР, від Прибалтики і до Середньої Азії.

«Батько» цього персонального комп’ютера – доцент кафедри ЕОМ Володимир Пуйда – потребу в мінікомп’ютері зрозумів у Мінську, де якийсь час входив до держкомісії, що рекомендувала до серійного випуску один із перших в СРСР мікропроцесорів для військово-промислового комплексу.

– З кінця 70-­х років минулого століття я пробував спроектувати мінікомп’ютер в Особливому конструкторському бюро (ОКБ) Львівського політехнічного інституту. У 1979 році була готова моя мікропроцесорна система. А роком народження ПК­01 «Львів» можна вважати 1985 рік, коли перший зразок на Виставці досягнень народного господарства України (нині Експоцентр) побачив міністр освіти України В. Пархоменко. Назву я придумав сам, а тодішній ректор Михайло Гаврилюк допоміг її відстояти. З його ініціативи також постала лабораторія, у якій над вдосконаленням ПК­01 «Львів» та створенням нових взірців ПК разом зі мною працював цілий колектив. До нього ввійшли Ю. Опир, Б. Гриниха, І. Михайлович, М. Хомуляк та інші. Доопрацювання та передачу ПК­01до серійного виробництва Мінвуз України фінансував у межах спеціальної теми, – розповідає Володимир Якович.
Поза лабораторією

Серійний випуск ПК­01 « Львів» почався з 1987 року на ВО ЛОРТА. Загалом виготовили близько 90 тисяч екземплярів. Комп’ютер складався з клавіатури, процесора та монітора, а блок живлення був окремо від основного корпусу. На ньому можна було працювати з мовами Бейсик та Асемблер, мав постійну пам’ять (ПЗП) – 16 Кб, оперативну (ОЗП) – 48 Кб. Як зовнішня пам’ять використовувався касетний магнітофон, передбачено зовнішній дисковод. Вивід інформації в кольоровому вигляді (4 кольори, 8 палітр) здійснювався на кольоровий телевізор. До ПК під’єднувався друкуючий пристрій. Крім цього, було ще вмонтовано п’єзодинамік. Перші ПК­01 виготовляли в металевому корпусі (такий і є в музеї ЛП), а пізніше – в пластиковому. ПК­01 «Львів» використовували в навчальному процесі, науково-технічних лабораторіях, в промисловості і в домашніх умовах. Ентузіасти розробили для нього сотні ігор. Для багатьох нинішніх комп’ютерних фахівців він став першим кроком у програмування.

До 1990 року в лабораторії політехніки розробили ПК­01М, ПК­02 «Мукачево» з кращими характеристиками: до 256 кольорів пікселів на екрані, до 64 кольорів у палітрі, вмонтоване в постійну пам’ять програмне забезпечення (Бейсик з можливістю екранного редагування програм), монітор/налагоджувач, можливість під’єднання спеціально розробленого контролера під операційну систему СР/М тощо. Крім цього, в 1990 році розробили ПК­03. Він був сумісний з багатьма персональними ПК фірми ІВМ.

ПК­01 «Львів» цікавить небайдужих до техніки і сьогодні. Про нього вони не тільки написали статтю до Вікіпедії, але й створили спеціалізовані інтернет­сайти, де власники раритету обмінюються досвідом написання ігор та апаратних доробок або втаємничують в історію ПК­01 «Львів» новачків. Також ентузіасти створили перші емулятори й оцифрували софт. Це дозволяє свій сучасний монітор на кілька хвилин «перетворити» на монітор ПК­01 «Львів», щоб, як у дитинстві, побавитися у найперші комп’ютерні ігри.

Page 1 of 1 All times are UTC+03:00
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
https://www.phpbb.com/