PC-01 Lviv

It is currently 28 Mar 2024, 23:40

Forum Games WEB Tape Loader Twitter RSS

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 79 posts ]  Go to page 1 2 3 4 5 6 Next
Author Message
PostPosted: 06 Nov 2011, 13:51 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 24 Jul 2008, 12:05
Posts: 1070
Переклад (перевод) - пост №4

Приємно, що ще когось цікавить історія українських комп'ютерів. Це моя розробка кінця 1980-х років. Першочергово портативний комп'ютер розроблявся для спеціальних застосувань, а потім Міністерство освіти України рекомендувало його як базову модель для навчальних цілей. Можна розповідати про це багато і довго. Я дійсно ще працюю доцентом на кафедрі ЕОМ НУ"Львівська політехніка", але це перетворилось тільки на хоббі, тому що основна робота - це одна з київських фірм (більше 10 років). Дальше займаюсь розробкою мікропроцесорних систем обробки інформації та керування. До Львова приїжджаю читати лекції, можу студентам розповісти і показати реальні речі, бо у Львові приладобудівні заводи не працюють, приватних фірм такого профілю майже немає. Тому шкода дітей, через це і мотаюсь Львів-Київ-Львів. Правда, остання поїздка до Львов 1 листопада 2011р. була неудачною: з машини (мене просто відволікли) на вул. Є.Коновальця під №8 в мене викрали сумку з проектором, ультрамобільним ПК та 2-ма мобілками. Розумієте, що читати лекції з дисциплін комп'терної інженерії дуже не ефективно без сучасних засобів. Але вже як є.

Якщо, Ви не проти, я би задав Вам кілька питань, які спільно із іншими користувачами ПК-01 були підготовлені для невеличкого інтерв'ю

Звичайно, я спробую відповісти на всі Ваші запитання .
Але мені потрібно підняти свої особисті архіви. Десь збереглись перші фото, публікації. Адже пройшло багато років.


Чи пам'ятаєте Ви коли почалась і коли закінчилась розробка ПК-01? Яку дату можна вважати Днем Народження "Львова"?

Роботи в напрямку створення малогабаритного комп'ютера для спеціальних застосувань мною почались в Особливому конструкторському бюро (ОКБ) Львівського політехнічного інституту на початку 80-х років . Ще в кінці 70-х на мікропроцесори багато дивились з іронічною посмішкою.

Роком народження ПК-01 "Львів" можна вважати 1985 рік, коли його перший прототип побачив на ВДНГ України міністр освіти України В.Д.Пархоменко. Комп'ютер був відзначений нагородою і відповідна інформація була передана у Львівський політехнічний інститут. Тодішній ректор Михайло Олександрович Гаврилюк дуже зацікавився цим питанням і без перебільшення саме його підтримка привела до появи серійного ПК-01 "Львів". Була створена окрема лабораторія, мені надали право сформувати окремий колектив, куди входив ст.викл. Опир Юрій Мирославович, тоді ще студенти, а пізніше штатні працівники Гриниха Богдан, Михайлович Ігор, Хомуляк Мирослав. Також працював студент Зозулик Михайло, але після закінчення навчання в лабораторії він не залишився. Може когось і призабув, тому прошу вибачити - пройшло багато років.

В 1990р почався випуск для спеціальних застосувань ПК-01М ( до 256 кольорів пікселів на екрані, до 64 палітр кольорів, макс. 720х256 пікселів; вбудоване ПЗ в ПЗП - Бейсік з можливістю редагування, Монітор/відлагоджувач). В мене можливо навіть збереглись кальки на документацію по ПК-01М. Для нього і був розроблений контролер для ГМД під СР/М.


Чи звертали увагу на інші радянські моделі на базі і8080?

Про існування інших моделей дізнавався тільки на спеціалізованих виставках та зі скупих повідомлень в пресі. Тоді майже все було воєнізовано і підпадало під гриф секретності. Та і інтернету не було, хоча подібні роботи (прототип інтернету) в СРСР розроблялись (але тільки для військових).

Розкажіть, будьласка про ПК-02 "Мукачево". Чи були виготовлені прототипи? Чи лишились на сьогоднішній день якась документація, наробки?

Можливо у мене збереглась документація на ПК-02 "Мукачево", але заводом у м.Мукачево було випущено тільки дослідну партію.

Також, на Вікіпедії згадується про початок розробки ПК-03, сумісної із ІВМ. Чи ця інформація відповідає реальності? Якщо так, то що встигли зробити?

ПК-03 в габаритах клавіатури на процесорі І8088 (процесор випускали завод Кристал м.Київ та м.Тернопіль - Збараж) існував, правда тільки в дослідному екземплярі. Тоді вже почав розвалюватись СРСР і фінансування було припинене. Хоча навіть була задумка створити ПК на базі І386, який почав освоюватись на ВО "Кристал" м. Київ

Можливо, були ще ідеї вітчізняних комп"ютерів, які не зуміли побачити світ. Чи Ви знаєте про такі?

Знаю що в Києві на ВО "Кристал" створювався ПК на базі І8088, але його доля мені не відома.

Чи знали Ви про певну популярність "Львова"? Чи були знайомі із програмістами?

Я не дуже переймався популярністю ПК-01 "Львів", тому що працював в лабораторії допізна.

З програмістами контактував мало, тому що ПК-01 випускався військовим заводом і я дав спеціальну підписку про нерозголошення інформації. Можливо на мене хтось і ображався, але я не міг про це прямо говорити - така була система.


Чи знаєте про неофіційні доробки, які назвали ПК-02 Львів (дисковід, процесор Z80, пам'ять до 512 Кб, відео 512х256, система CP/M)?

Про ПК-02 на базі Z80 не знаю. Така задумка у нас була (академік Наумов м. Москва домовлявся в Японії про поставку для нас процесорів Z80 та дисководів 3,5", але він трагічно помер і все зупинилось).

Можливо такі роботи з Z80 проводили ентузіасти-радіолюбителі, але я з ними незнайомий.


Питались Вас колись Ваші студенти про ПК-01?

Цікаво, що про сайти з ПК-01 "Львів" , в тому числі і у Вікіпедії я дізнався власне від студентів.

Чи є перспективи вітчізняної комп'ютерної промисловості?

В нас дуже талановиті і працьовиті діти і ми могли б створювати свої українські комп'ютери , звичайно на імпортній елементній базі ( адже ми поки-що випускаємо ракети, літаки (наприклад, "Мрія" не має в світі конкурента ), кораблі і т.д. ), але наша приладобудівна та мікроелектронна промисловість практично знищена. Щоб відновити - треба вкласти багато млрд$.

Якщо не секрет, чи могли б Ви розказати, чим ще, крім викладацької діяльності, Ви займаєтесь?


Зараз я читаю лекції на кафедрі ЕОМ НУ "Львівська політехніка" на 4 та 5 курсах, але це хоббі. Основна робота - на одній з київських фірм. Займаюсь розробкою мікропроцесорних пристроїв обробки сигналів та керування.


Чи маєте робочий екземпляр ПК-01?

Так , я маю серійний ПК-01 та десь ще можливо зберігся перший виставочний варіант ПК-01.

UPD.
Связанная тема "Материалы Пуйды В.Я.".


Last edited by Zelya on 08 Nov 2011, 18:52, edited 3 times in total.

Top
   
 Post subject:
PostPosted: 06 Nov 2011, 19:51 
Offline

Joined: 23 Oct 2011, 23:48
Posts: 197
Quote:
Хоча навіть була задумка створити ПК на базі І386, який почав освоюватись на ВО "Кристал" м. Київ
Как всё-таки жаль, такую идею - и не осуществить тогда! :cry:
Может есть смысл скопипастить интервью в Вику?
http://ru.wikipedia.org/wiki/%CB%FC%E2%EE%E2_%CF%CA-01


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 06 Nov 2011, 20:16 
Offline
User avatar

Joined: 11 Aug 2008, 17:05
Posts: 1405
Location: Украина
Quote:
Может есть смысл скопипастить интервью в Вику?
Предлагаю пока не спешить. Возможно, что получиться еще поставить несколько вопросов уважаемому рассказчику. Предлагаю пока их обдумать и сформулировать.

_________________
Carthago delenda est, Carthaginem delendam esse


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 08 Nov 2011, 13:42 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 24 Jul 2008, 12:05
Posts: 1070
Перевод Источник

Приятно, что еще кого-то интересует история украинских компьютеров. Это моя разработка конца 1980-х годов. Изначально портативный компьютер разрабатывался для специальных задач, но затем Министерство образования Украины рекомендовало его, как базовую модель для учебных целей. Можно рассказывать об этом много и долго. Сейчас я работаю доцентом на кафедре ЭВМ НУ "Львовская политехника", хотя это превратилось только в хобби, потому что основная работа - это одна из киевских фирм (больше 10 лет). Так же занимаюсь разработкой микропроцессорных систем обработки информации и управления. Во Львов приезжаю читать лекции, могу студентам рассказать и показать реальные вещи, потому что во Львове приборостроительные заводы не работают, частных фирм такого профиля почти нет. Поэтому жаль детей, из-за этого и мотаюсь Львов-Киев-Львов. Правда, последняя поездка во Львов 1 ноября 2011 года, была неудачной: из машины (меня просто отвлекли) на ул. Е.Коновальця у дома №8 у меня похитили сумку с проектором, ультрамобильным ПК и двумя мобилками. Понимаете, что читать лекции по дисциплинам компютерной инженерии очень неэффективно без современных средств. Но уже как есть.

Если Вы не против, я бы задал Вам несколько вопросов, которые совместно с другими пользователями ПК-01 были подготовлены для небольшого интервью.

Конечно не против, я попробую ответить на все Ваши вопросы. Но мне нужно поднять свои личные архивы. Где-то сохранились первые фото, публикации. Ведь прошло много лет.


Помните ли Вы, когда началась и когда закончилась разработка ПК-01? Какую дату можно считать днем рождения "Львова"?

Работы в направлении создания малогабаритного компъъютера для специальных задач, мной начались в Особенном конструкторском бюро (ОКБ) Львовского политехнического института в начале 80-х годов. Хотя еще в конце 70-х на микропроцессоры многие смотрели с ироничной улыбкой.

Годом рождения ПК-01 "Львов" можно считать 1985 год, когда его первый прототип увидел на ВДНГ Украины, министр образования Украины В.Д.Пархоменко. Компьютер был отмечен наградой и соответствующая информация была передана во Львовский политехнический институт. Тогдашний ректор, Михаил Александрович Гаврилюк, очень заинтересовался этим вопросом, и без преувеличения, именно его поддержка привела к появлению серийного ПК-01 "Львов". Была создана отдельная лаборатория, мне предоставили право сформировать отдельный коллектив, куда входил ст.преп. Опир Юрий Мирославович, и, тогда еще студенты, а позже штатные работники Гриниха Богдан, Михайлович Игорь, Хомуляк Мирослав. Также работал студент Зозулик Михаил, но по окончании учебы, в лаборатории он не остался. Может кого-то и подзабыл, поэтому прошу простить - прошло много лет.

В 1990г начался выпуск для специальных задач ПК-01М (до 256 цветов на экране, до 64 палитр цветов, максимальное разрешение 720х256 пикселов; встроенны в ПЗУ - Бейсик с редактором, Монитор/отладчик). У меня, возможно, даже сохранились копии документации по ПК-01М. Для него и был разработанный контролер для ГМД под СР/М.


Обращали ли Вы внимание на другие советские модели на базе i8080?

О существовании других моделей, узнавал только на специализированных выставках и из скупых сообщений в прессе. Тогда почти все было военизировано, и подпадало под гриф секретности. Да и интернета не было, хотя подобные работы (прототип интернета) в СССР разрабатывались (но только для военных).

Расскажите пожалуйста о ПК-02 "Мукачево". Были ли изготовленные прототипы? Осталась ли на сегодняшний день какая-то документация, наработки?


Возможно, у меня сохранилась документация на ПК-02 "Мукачево", но заводом в г. Мукачево была выпущена только опытная партия.

Также, на Википедии упоминается о начале разработки ПК-03, совместимой из IBM. Эта информация отвечает реальности? Если так, то что успели сделать?

ПК-03, размером с клавиатуру, на процессоре i8088 (процессор выпускал завод Кристалл, г. Киев и г. Тернополь - Збараж) существовал, правда только в опытном экземпляре. Тогда уже стал разваливаться СССР, и финансирование было прекращено. Хотя, даже была задумка создать ПК на базе i386, который стал осваиваться на ВО "Кристалл" г. Киев.

Возможно, были еще идеи отечественных компьютеров, которые не сумели увидеть мир. Знаете ли Вы о таких?

Знаю, что в Киеве на ВО "Кристалл" создавался ПК на базе i8088, но его судьба мне неизвестна.

Знали ли Вы о популярности "Львова"? Были ли знакомые с программистами?

Я не очень интересовался этим вопросом, потому что с утра до вечера работал в лаборатории.

С программистами контактировал мало, потому что ПК-01 выпускался военным заводом, и я дал специальную подписку о неразглашении информации. Возможно на меня кто-то и обижался, но я не мог об этом прямо говорить - такая была система.


Знаете ли Вы о неофициальных доработках, которые назвали ПК-02 Львов (дисковод, процессор Z80, память до 512Кб, видео 512х256, система CP/M)?

О ПК-02 на базе Z80, я не знаю. Хотя такая задумка у нас была (академик Наумов из Москвы, договаривался в Японии о поставке для нас процессоров Z80 и дисководов 3,5", но он умер и все остановилось).

Возможно, такие разработки на Z80 проводили энтузиасты-радиолюбители, но я с ними не знаком.


Спрашивали ли Вас когда-нибудь Ваши студенты о ПК-01?

Интересно, что про сайт с ПК-01 "Львов", в том числе и в Википедии, я узнал именно от студентов.

Есть ли перспективы у отечественной компьютерной промышленности?


У нас очень талантливые и работящие ребята, и мы могли бы создавать свои украинские компьютеры, правда на импортной элементной базе (ведь мы пока что выпускаем ракеты, самолеты (например, "Мечта" не имеет в мире аналогов), корабли, и так далее), но наша приборостроительная и микроэлектронная промышленность практически уничтожена. Чтобы восстановить ее, нужно вложить много млрд. долларов.

Если не секрет, не могли бы Вы рассказать, чем еще, кроме преподавательской деятельности, занимаетесь?

В настоящий момент я читаю лекции на кафедре ЭВМ НУ "Львовская политехника" на 4 и 5 курсах, но это хобби. Основная работа - на одной из киевских фирм. Занимаюсь разработкой микропроцессорных устройств обработки сигналов и управления.

Есть ли у вас рабочий экземпляр ПК-01?

Да, у меня есть серийный ПК-01 и где-то еще, возможно, сохранился первый выставочный вариант ПК-01.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 15 Nov 2011, 18:30 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 24 Jul 2008, 12:05
Posts: 1070
Спробував відповісти на Ваші запитання. Прошу строго не судити, адже пройшло багато років і дещо забулось. Я скопіював Ваші запитання, а нижче написав відповіді. Деякі питання відображені у першому інтерв'ю, тому відповіді на них я не повторював, а посилався на перше інтерв'ю.

1. Розказуючи про розробку "Львова", Ви згадували про "спеціальне призначення". "Львів" відразу планувався для військових потреб, чи це просто була одна із можливих сфер застосування?

Я працював в одній із лабораторій ОКБ «Львівського політехнічного інституту» за сумісництвом (як і більшість викладачів нашої кафедри). Тематика робіт по лінії ВПК. Я бачив потребу в мобільному комп’ютері для цієї сфери. Роботу почав ініціативно, освоюючи клон І8080А (580ИК80А один з небагатьох на той час мікропроцесорів , який міг використовуватись по лінії ВПК).


2. Чи були попередні вимоги до комп'ютера: кількість кольорів, розширення екрана і т.п?

Всі завдання я формулював для себе сам (робота була ініціативна і керівництво дізналось про неї після відзначення на виставці в 1985р (див. першу частину інтерв’ю)).

3. Розкажіть, будьласка, детальніше про ПК-01М? Що було поштовхом для створення модифікації? Чи багато екзеплярів було випущено? Чи мав він сумісність із ПК-01?

Він появився після створення окремої лабораторії. Сумісність з ПК-01 була на рівні Бейсіка та точок входу в Моніторі (звичайно в можливих межах). Випускався він малими кількостями на власному виробництві ОКБ «Львівського політехнічного інституту» для спеціальних цілей. Готувався для серійного випуску як навчальний, навіть була розроблена спеціальна мікросхема кодування кольорів. Поки не віднайшов кальки на ПК-01М (див. першу частину інтерв’ю).

4. Ви згадували невдалу спробу поставок до СРСР Z80 із Японії. Чи були у Вас плани створити комп'ютер сумісний із MSX (найпопулярнішою там платформою)?

(див. першу частину інтерв’ю).

5. Чи знали в той час про клони Z80 процесора, скажімо, із Східної Європи? Чи були ідеї застосувати їх при створенні "Львова"?

Знав та бачив «Спектрум», власного Спектрума не мав. Багато радіолюбителів його копіювали. А я ж був штатним працівником кафедри та сумісником лабораторії, що працювала у певному напрямку, тому мені було не до радіолюбительства (на жаль).

6. Чи пропонували Вам розробляти додаткові розширення до вже існуючого ПК-01 (крім ПК-01М)?

Таким замовленням було ПК-02 «Мукачево». Ця робота фінансувалась централізовано.

7. Крім розробки, треба було виробляти ПК, продавати, писати для нього програми, хто глобально контролював цей процес?

Я пробував створити спеціальний підрозділ для розробки навчального та розважального ПЗ, але все воно якось «заглохло». Щось там робили на серійному заводі, але я це не контролював.

8. Чи пам'ятаєте Ви, хто розробляв вбудоване програмне забезпечення для "Львова" (BIOS, інтерпретатор Бейсика)? Цікаво було б знати, чим вони компілювались, як тестувались. Чи збереглись десь вихідні коди?

Базу Монітора(тоді терміном BIOS рідко користувались) та Бейсіка я скопіював з габаритної системи мирного призначення , що випускалась в одній із країн соцтабору(роздрукував пам’ять на принтері, а потім вручну набирав). Тому роботу проводив у машинних кодах (шукав потрібні точки входу і підставляв свої програми написані у машинних кодах). Пізніше таким чином адаптував компілятор АСЕМБЛЕР і робота пішла жвавіше. В основному працював вечорами після закінчення робочого дня та в суботу і неділю (в ті часи робота в суботу та неділю на режимних об’єктах допускалась за спеціальним дозволом). Тоді відношення до роботи було трохи іншим, ніж тепер. Було багато ентузіазму, керівництво підтримувало ініціативу.

Вже після створення окремої лабораторії до робіт по вдосконаленню ПЗ були підключені ще люди (я називав їх в першому інтерв'ю), зокрема, доробкою БЕЙСІКА займався Опир Юрій Мирославович (зокрема, було добавлено можливість редагування операторів в межах однієї стрічки, проводились роботи по редагуванню в межах екрану тощо).

У ПК-01М та ПК-02 «Мукачево» Монітор був трохи переписаний та доповнеий, та і БЕЙСІК також.

Після появи на карті світу незалежної України активно почались роботи по створенню власних нових варіантів ПК, а потім було різко припинене фінансування, приладобудівні заводи Львова та мікроелектронні заводи України почали «розвалюватись» і ….. маємо результат.


9. Чи існували якісь специфікації, щодо BIOS, спільні для радянських комп'ютерів на базі КР580ВМ80А. Де-які аналогічні за призначенням підпрограми мають однаковий формат виклику.

Мені здається що всі працювали практично без координації. Основна причина в тому, що на високому рівні було прийняте рішення КОПІЮВАТИ ІВМ/РС на власній елементній базі(ЕС 1840, ІСКРА1030, Нейрон). Все інше відкидалось і відповідно не фінансувалось. Така сама історія і з появою великих ЕОМ серії ЕС. Наші власні розробки великих та малих ЕОМ тоді були на рівні західних, а деякі і кращі. Але саме прийняття рішення про копіювання і привело до нашого відставання від Заходу в області обчислювальної техніки. Справлялось враження, що хтось ДУЖЕ не хотів розвивати власні розробки. Хоча в Москві було створене МНТК «Персональні ЕОМ» під керівництвом академіка Наумова, але він помер і розвиток власних розробок практично зупинився.

До речі, подібна історія була і з багаторазовим кораблем «БУРАН». У нас був значно кращий варіант, його прототип ще десь зберігається у Москві в музеї. Але це вже інша історія.


10. Схоже питання по інтерпретатору Бейсіка. Чи були використані існуючі компілятори?

Див. відповідь на питання 8.

11. Цікавий принцип формування палітр, чи пам'ятаєте, що зумовило появу такої нестандартної схеми?

Це ще один з доказів, що апаратно ПК-01 ні з чого не копіювався

12. Не знаєте, чому на більшості радянських ПК, латинська розкладка не QWERTY, а JCUKEN?

Була якась версія, але я вже не пам’ятаю.

13. Дуже якісно зроблені написи на клавішах - із двох видів пластика - стерти неможливо. Чия це була ідея?

Все це заслуга одного з військових заводів Львова, де випускався ПК-01.


14. Якісний, порівняно із іншими радянськими моделями, монтаж - це "відгук" "спеціального призначення" ПК-01, чи просто повезло із виробником?

Все це також заслуга одного з військових заводів Львова, де випускався ПК-01.

15. Чому інтерпритатор Бейсика копіюється із ПЗУ в ОЗУ?
16. Чому при включенні відеопам'яті (4000-7FFF), нижня область ОЗУ (0000-3FFF) так само відключалась?
17. Чи пам'ятаєте про проблему, пов'язану із тим, що програми в ОЗУ працювали повільніше?


Особливістю ПК-01 було апаратне суміщення ОЗП та відеопам’яті (програми могли завантажуватись і у відеопам’ять), піксельна організація відеопам’яті , забезпечення кольорової піксельної графіки, сторінкова організація пам’яті ( 580 міг прямо адресувати тільки 64кб), тощо. Це дало можливість «вжатись» у габарити клавіатури, але приводило до деяких незручностей, описаних в п.15-17.

18. Також цікавить вибір формату запису на магнітофон (частотна модуляція проти фазової)

Вже на етапі підготовки до серійного випуску була поставлена вимога реалізувати формат, сумісний з MSX (я вже згадувава у першій частині про намір випустити прототип на базі Z80 – основна причина велика кількість програмного забезпечення для ПК на цій базі).


19. Чи пам'ятаєте якісь смішні історії/казуси, пов'язані із ПК-01?
20. Хто придумав поставити кнопку скидання на клавіатурі поміж інших клавіш?


Кнопка СБР (RESET) тоді відносилась до функціональних і відповідно була розміщена серед них.

Із смішних історій запам’яталась одна: ми дуже тішились, коли при виході з ладу комп’ютера користувачі писали: не працює кнопка СБР.



21. Чому Андрія Роговського (колишній програміст під ПК-01) б'є током, коли він виграє у "Львова" в шахи?


Напевно ПК-01 таким чином висловлює своє невдоволення, хоча ПК-01 міг би додуматись і до чогось оригінальнішого.

Повірте, що я реально бачив дуже мало ігрових програм для ПК-01.

Я пробував створити спеціальний підрозділ для розробки навчального та розважального ПЗ, але все воно якось «заглохло». Щось там робили на серійному заводі, але я це не контролював.

Мені здається, що більшість ПЗ для ПК-01 – це ЗАСЛУГА ентузіастів-радіолюбителів.

З повагою, Володимир Пуйда


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 15 Nov 2011, 18:30 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 24 Jul 2008, 12:05
Posts: 1070
Попытался ответить на Ваши вопросы. Прошу строго не судить, ведь прошло много лет и кое-что забылось. Я скопировал Ваши вопросы, а ниже написал ответы. Некоторые вопросы пересекаются с первым интервью, поэтому ответы на них я не повторял, а ссылался на первое интервью.

1. Рассказывая о разработке "Львова", Вы вспоминали про "специальное назначение". "Львов" сразу планировался для военных нужд, или это просто была одна из возможных сфер применения?

Я работал в одной из лабораторий ОКБ «Львовского политехнического института» по совместительству (как и большинство преподавателей нашей кафедры). Тематика работ по линии ВПК. Я видел потребность в мобильном компьютере для этой сферы. Работу начал инициативно, осваивая клон I8080А (580ИК80 один из немногих на то время микропроцессоров, который мог использоваться по линии ВПК).


2. Были предварительные требования к компьютеру: количество цветов, разрешение экрана и т.п?

Все задачи я формулировал для себя сам (работа была инициативная и руководство узнало о ней после празднования на выставке в 1985г (см. первую часть интервью) ).

3. Расскажите, пожалуйста, подробнее о ПК-01М? Что было толчком для создания модификации? Много экзепляров было выпущено? Имел ли он совместимость с ПК-01?

Он появился после создания отдельной лаборатории. Совместимость с ПК-01 была на уровне Бейсика и точек входа в Мониторе (конечно, в возможных пределах). Выпускался он малыми количествами на собственном производстве ОКБ «Львовского политехнического института» для специальных целей. Готовился для серийного выпуска как учебный, даже была разработана специальная микросхема кодирования цвета. Пока не нашел кальки на ПК-01М (см. первую часть интервью).


4. Вы упоминали неудачную попытку поставок в СССР Z80 из Японии. Были ли у Вас планы создать компьютер совместимый с MSX (популярнейшей там платформой)?

(см. первую часть интервью).

5. Знали ли в то время про клоны Z80 процессора, скажем, из Восточной Европы? Были ли идеи применить их при создании "Львова"?

Знал и видел «Спектрум», собственного Спектрума не имел. Много радиолюбителей его копировали. А я был штатным сотрудником кафедры и совместителем лаборатории, работавшей в определенном направлении, поэтому мне было не до радиолюбительства (к сожалению).

6. Предлагали ли Вам разрабатывать дополнительные расширения к уже существующему ПК-01 (кроме ПК-01М)?

Таким заказом был ПК-02 «Мукачево». Эта работа финансировалась централизованно.

7. Кроме разработки, нужно было производить ПК, продавать, писать для него программы, кто глобально контролировал этот процесс?

Я пробовал создать специальное подразделение для разработки учебного и развлекательного ПО, но все оно как-то «заглохло». Что-то там делали на серийном заводе, но я это не контролировал.

8. Помните ли Вы, кто разрабатывал встроенное программное обеспечение для "Львова" (BIOS, интерпретатор Бейсика)? Интересно было бы знать, чем они компилировались, как тестировались. Сохранились ли где исходники?

Базу Монитора (тогда определением BIOS редко пользовались) и Бейсика я скопировал с габаритной системы мирного назначения, что выпускалась в одной из стран соцлагеря (распечатал память на принтере, а затем вручную набирал). Поэтому работу проводил в машинных кодах (искал нужные точки входа и подставлял свои программы написанные в машинных кодах). Позже таким же образом адаптировал компилятор АССЕМБЛЕР и работа пошла повеселее. В основном работал вечерами после окончания рабочего дня и в субботу и воскресенье (в те времена работа в субботу и воскресенье на режимных объектах допускалась по специальному разрешению). Тогда отношение к работе было несколько иным, чем сейчас. Было много энтузиазма, руководство поддерживало инициативу. Уже после создания отдельной лаборатории к работам по совершенствованию ПО были подключены еще люди (я называл их в первом интервью), в частности, доработкой БЕЙСИК занимался Опир Юрий Мирославович (в частности, было добавлена возможность редактирования операторов в пределах одной строки, проводились работы по редактированию в пределах экрана и т.д.). В ПК-01М и ПК-02 "Мукачево" Монитор был несколько переписан и дополнен, да и БЕЙСИК также. После появления на карте мира независимой Украины активно начались работы по созданию собственных новых вариантов ПК, а затем было резко приостановлено финансирование, приборостроительные заводы Львова и микроэлектронные заводы Украины начали «разваливаться» и ... .. имеем результат.

9. Существовали ли какие-то спецификации, по BIOS, общие для советских компьютеров на базе КР580ВМ80А? Некоторые аналогичные по назначению подпрограммы имеют одинаковый формат вызова.

Мне кажется что все работали практически без координации. Основная причина в том, что на высоком уровне было принято решение КОПИРОВАТЬ IBM/PC на собственной элементной базе (ЕС 1840, ИСКРА1030, Нейрон). Все остальное отвергалось и, соответственно, не финансировалось. Такая же история и с появлением больших ЭВМ серии ЕС. Наши собственные разработки больших и малых ЭВМ тогда были на уровне западных, а некоторые и лучше. Но именно принятие решения о копировании и привело к нашему отставанию от Запада в области вычислительной техники. Создавалось впечатление, что кто-то ОЧЕНЬ не хотел развивать собственные разработки. Хотя в Москве было создано МНТК «Персональные ЭВМ» под руководством академика Наумова, но он умер и развитие собственных разработок практически остановилось. Кстати, подобная история была и с многоразовым кораблем «Буран». У нас был значительно лучший вариант, его прототип еще где-то хранится в Москве в музее. Но это уже другая история.


10. Похожий вопрос по интерпретатору Бейсика. Были ли использованы существующие компиляторы?


См.. ответ на вопрос 8.


11. Интересен принцип формирования палитр, помните ли, что именно обусловило появление такой нестандартной схемы?

Это еще одно из доказательств, что аппаратно ПК-01 ни с чего не копировался.

12. Не знаете, почему на большинстве советских ПК, латинская раскладка не QWERTY, а JCUKEN?

Была какая-то версия, но я уже не помню.

13. Очень качественно сделаны надписи на клавишах - из двух видов пластика - стереть невозможно. Чья это была идея?


Все это заслуга одного из военных заводов Львова, где выпускался ПК-01.

14. Качественный, сравнительно с другими советскими моделями, монтаж - это "отклик" "специального назначения" ПК-01, или просто повезло с производителем?

Все это также заслуга одного из военных заводов Львова, где выпускался ПК-01.

15. Почему интерпретатор Бейсика копируется из ПЗУ в ОЗУ?
16. Почему при включении видеопамяти (4000-7FFF), нижняя область ОЗУ (0000-3FFF) так же отключалась?
17. Помните о проблеме, связанной с тем, что программы в ОЗУ работали медленнее?


Особенностью ПК-01 было аппаратное совмещение ОЗУ и видеопамяти (программы могли загружаться и в видеопамять), пиксельная организация видеопамяти, обеспечение цветной пиксельной графики, страничная организация памяти (580 мог прямо адресовать только 64кб) и т.д.. Это позволило «вписаться» в габариты клавиатуры, но приводило к некоторым неудобствам, описанным в п.15-17.

18. Также интересует выбор формата записи на магнитофон (частотная модуляция против фазовой)

Уже на этапе подготовки к серийному выпуску было поставлено требование реализовать формат, совместимый с MSX (я уже упоминал в первой части о намерении выпустить прототип на базе Z80 - основная причина - большое количество программного обеспечения для ПК на этой базе).

19. Помните какие-то смешные истории / казусы, связанные с ПК-01?
20. Кто придумал поставить кнопку сброса на клавиатуре среди других клавиш?


Кнопка СБР (RESET) тогда относилась к функциональным и соответственно была размещена среди них. Из смешных историй запомнилась одна: мы очень радовались, когда при выходе из строя компьютера пользователи писали: не работает кнопка СБР.

21. Почему Андрея Роговского (бывший программист под ПК-01) бьет током, когда он выигрывает у "Львова" в шахматы?

Наверное, ПК-01 таким образом выражает свое недовольство, хотя ПК-01 мог бы додуматься и до чего-то более оригинального. Поверьте, я реально видел очень мало игровых программ для ПК-01. Я пробовал создать специальное подразделение для разработки учебного и развлекательного ПО, но всё оно как-то «заглохло». Что-то там делали на серийном заводе, но я это не контролировал. Мне кажется, что большинство ПО для ПК-01 - это заслуга энтузиастов-радиолюбителей.

С уважением, Владимир Пуйда.


Last edited by Zelya on 30 Dec 2011, 14:53, edited 1 time in total.

Top
   
 Post subject:
PostPosted: 15 Nov 2011, 20:20 
Offline

Joined: 23 Oct 2011, 23:48
Posts: 197
У меня кстати несколько Димкиных дискет, подписанных как "ПО-Роговский" или "Системная-Роговский". Почерк не мой. :)


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 15 Nov 2011, 20:45 
Offline

Joined: 04 Sep 2008, 19:39
Posts: 131
Location: Владимир
Quote:
скопіював з габаритної системи мирного призначення , що випускалась в одній із країн соцтабору
Эх, поточнее бы, что за системы такая. Полагаю, братья по соцлагерю тоже, не мудрствуя лукаво, бейсик откуда-то утянули. Где-то встречалось мнение (пруф не нашёл), что "львовский" бейсик очень похож на созданный Гейтсом и Алленом Altair Basic, что не удивительно, учитывая тот же тип CPU.
Кстати, хотелось бы спросить у Владимира Яковлевича о возможности лицензирования содержимого ПЗУ для некоммерческих целей (создания эмуляторов, конечно же), ну, и выложить хотя бы бинарные файлы на сайте Львовского политехнического...


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Nov 2011, 11:43 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 24 Jul 2008, 12:05
Posts: 1070
Можу трохи детальніше розповісти про перші кроки до ПК-01 та ПЗ до нього.
Ми в ОКБ отримали з Києва одні з перших МП 580ИК80 в керамічному ПЛАНАРНОМУ корпусі
з кроком виводів здається 1.27мм (це пізніше появились процесори в корпусі DIP).
Один екземпляр попав до мене і я з нуля почав його освоювати. Спочатку апаратно, а потім програмно.
Програми писав спочатку у двійковій системі, потім перейшов на вісімкову, а пізніше 16-ву.
Підключив одиночні світлодіодні індикатори, декілька клавіш для вводу команд та даних у пам'ять і все.
Так появились перші драйвери периферійних пристроїв. Ніяких спеціальних відлагоджувальних засобів не існувало в принципі. Пізніше підключив електричну друкуючу машинку від серійної радянської бугхалтерської машини. Правда, вже на той час я добре володів мовою ФОРТРАН та АЛГОЛ на радянських великих ЕОМ Мінськ32 та М222, а також вільно працював на малих ЕОМ МИР (випускав Київ) та Наірі (Єреван). Ці малі ЕОМ (прототипи персональних) мали свої специфічні мови програмування і звичайно компілятори до них.
Все це мені пізніше дуже стало в пригоді.

На жаль по крайній мірі мені не були доступні зарубіжні системи на базі І8080А (залізний занавіс).

До нас поступала в основному обчислювальна техніка з соцкраїн, але вони були реалізовані на м/сх малої та середньої інтеграції. Деякі з них мали варіанти Монітора (BIOS) та БЕЙСІК для інженерних розрахунків. З однієї з таких машин я роздрукував на машинці в машинних кодах Монітор (BIOS) та БЕЙСІК, знайшов точки входу для клавіатури та друкуючої машинки і підставив свої драйвери, написані раніше для макета на 580ИК80. Програми Монітор (BIOS) та БЕЙСІК були не такі вже й великі (вроді біля 16кб), тому переведення цього в систему команд І8080А зайняло мало часу (здається біля 2-х місяців). Не уявляєте скільки було радості, коли макет на 580ИК80, спаяний на макетниці почав хоч якось реагувати на оператори БЕЙСІКА. Пізніше подібним чином я скопіював АСЕМБЛЕР і справи пішли веселіше. Колеги трохи іронізували, але я був одержимий зробити щось реальне. Я тоді був молодий і трохи фанатичний. Хоча і зараз в 58 років розробляю серйозні системи. Можна ще багато чого розповісти, але напевно вже втомив Вас. Знаєте, якась ностальгія, спогади молодості.

З повагою, Володимир Пуйда


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Nov 2011, 11:43 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 24 Jul 2008, 12:05
Posts: 1070
Резерв для перевода


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Nov 2011, 13:08 
Offline

Joined: 07 Dec 2010, 16:54
Posts: 227
Quote:
Где-то встречалось мнение (пруф не нашёл), что "львовский" бейсик очень похож на созданный Гейтсом и Алленом
там тоже история не очень чистая, т.к. бейсик они сами потянули в любительском клубе (во всяком случае, если не сам бейсик, то всё низкоуровневое ПО так уж однозначно) и такое тогда было не принято, поэтому на них обижались с самого начала (и кроме того, разработку там вели 3 человека, ещё был Давидов - процент участия каждого мне разумеется неизвестен, но что там не всё 100% написано Гейтсом, так это уж точно).
что касается бейсика для львова - я дизассемблировал и его и микрософтовский, сравнивал, очень много похожего. например, обработчики интерпретации на основе RST команд. да там даже дизассемблировать не надо, достаточно текстовым просмотрщиком глянуть.
http://cooler.irk.ru/hackers/hackers-54.html
http://www.interact-sw.co.uk/altair/index2.html
http://www.schorn.ch/cpm/intro.php
рекомендую начать с 8к версии


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Nov 2011, 19:55 
Offline

Joined: 04 Sep 2008, 19:39
Posts: 131
Location: Владимир
Quote:
сравнивал, очень много похожего
Да, братья-близнецы практически. Теперь понятно, почему он копируется в ОЗУ.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Nov 2011, 20:00 
Offline
User avatar

Joined: 11 Aug 2008, 17:05
Posts: 1405
Location: Украина
Quote:
Програми Монітор (BIOS) та БЕЙСІК були не такі вже й великі (вроді біля 16кб), тому переведення цього в систему команд І8080А зайняло мало часу (здається біля 2-х місяців).
Интересно, а под какой процессор изначально Барсик писался? Из 8-битных процессов в соц.лагере приходят на ум только клоны Z80 и продукции Motorolla.

_________________
Carthago delenda est, Carthaginem delendam esse


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Nov 2011, 20:24 
Offline

Joined: 04 Sep 2008, 19:39
Posts: 131
Location: Владимир
Quote:
Интересно, а под какой процессор изначально Барсик писался?
Изначально он был для ПК Altair 8800, который работал на процессоре Intel 8080, который был вчистую передран советскими инженерами и запущен в серию под гордым именем КР580ВМ80, на котором "Львов" и был построен.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Nov 2011, 20:58 
Offline

Joined: 04 Sep 2008, 19:39
Posts: 131
Location: Владимир
Quote:
З однієї з таких машин я роздрукував на машинці в машинних кодах Монітор (BIOS) та БЕЙСІК
Да что же, в конце концов, это за компьютер был? Не мог же он быть безымянным!


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 79 posts ]  Go to page 1 2 3 4 5 6 Next

Forum Games WEB Tape Loader Twitter RSS

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited